Rozmiar czcionki: Rozmiar normalny | A+ | A++
Opcje kontrastu Domyślny | BW | YB | BY |

Gmina Zielonki - witamy na stronie internetowej.

PiłsudskimosMurale, wycieczka, warsztaty, pokazy, wystawa oraz mnóstwo pola do popisu i rozwoju umiejętności z zakresu szeroko rozumianych sztuk młodzieżowych – to wszystko miało miejsce podczas Festiwalu Sztuk Młodzieżowych organizowanego przez fundację ARTica. Większość wydarzeń odbywała się w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej, co miało niebagatelne znaczenie, gdyż jednym z tematów powstałych w tym roku murali był właśnie patron szkoły marszałek Józef Piłsudski.


Tegoroczne malowidła powstawały od 26 do 28 września w dużej mierze podczas warsztatów „Graffiti szablonowe”, które były prowadzone przez artystę Wojtka Wiśniewskiego – autora m.in. muralu w parku wiejskim w Zielonkach powstałego podczas jednej z poprzednich edycji festiwalu. Młodzież wzięła najpierw udział w części teoretycznej, następnie każdy uczestnik przygotował swoją część szablonu. Ponumerowane szablony były odbijane przez młodzież na ścianie niczym puzzle i w ten sposób ukazał się wielkoformatowy portret marszałka.
- Temat został zaproponowany przez szkołę, a naszym wyzwaniem było pokazać go tak, by z jednej strony oddać charakter tej postaci, a z drugiej, by był to ktoś bliski młodzieży, przedstawiony w niepompatyczny sposób. Nasz Piłsudski, jako bohater narodowy, ma za sobą barwy biało-czerwone, jednak spogląda też w stronę, gdzie jest więcej barw - optymistycznych, różnorodnych, kolorowych, bliskich młodzieży – tłumaczy Ligia Jaszczewska – pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu.
Podczas gdy jedna grupa pracowała na szkolnych ścianach, pozostali mieli okazję przenieść się na ulice Bombaju i wspólnie tańczyć filmowe tańce rodem z Bollywood, a także na ulice innych miast, gdzie prym wiedzie breakdance i inne formy tańców ulicznych.
Nie zabrakło także muzyki, która królowała zarówno podczas warsztatów „Ale jazz!”, jak i była tematem kolejnego muralu powstałego w szkolnej pracowni muzycznej zmieniającej się w pewnych godzinach w … szkolną stołówkę.
- To dlatego namalowani przez nas muzycy nie grają na zwykłych instrumentach, ale na gitarze z marchewki, kontrabasie z ogromnej gruszki, czy saksofonie z chili. Mamy nadzieję, że w takim otoczeniu posiłki ze zdrowych owoców i warzyw będą uczniom bardziej smakować – wyjaśnia Ligia Jaszczewska.
Podczas festiwalu był też czas na integrację młodzieży z wszystkich szkół z terenu gminy Zielonki, gdyż wzięli oni wspólnie udział w wycieczce Szlakiem Krakowskiego Street Artu, na którą pojechali do Krakowa.
Wszystkie wydarzenia były dla uczestników całkowicie nieodpłatne, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kosztach również partycypowała szkoła. Więcej na temat projektu można obejrzeć i poczytać na stronie www.streetart.artica.org.pl
Red. IO na podstawie materiałów od organizatora

Więcej zdjęć: tutaj

graffiti jazz 1
graffiti jazz 12
graffiti jazz 16
piłs4 2
piłs7
piłs10
taniec 3
taniec 5
wycieczka wola 16
wycieczka wola 18