Aktualności

Powietrze na wage3 maleStowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki opracowało i w październiku 2018 r. przeprowadziło trzecią już edycję projektu edukacji ekologicznej „Powietrze na wagę złota 3”, którą objęło tysiąc uczniów z 4 szkół w 3 gminach powiatu krakowskiego, w tym ok. 500 z gminy Zielonki. Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Fizyków Bozon z AGH przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego. We wcześniejszych dwóch edycjach projektu „Powietrze na wagę złota”, przeprowadzonych w poprzednich latach, uczniowie zapoznawali się ze składem powietrza, analizowali odczyty czujników zamontowanych na zlecenie SRGZ na budynkach szkolnych. W tegorocznej edycji „Powietrza na wagę złota” mieli okazję złapać zanieczyszczenia powietrza przy pomocy prostych urządzeń, takich jak odkurzacz, obliczyć ich objętość w klasie, zamknąć smog w słoiku, ale przede wszystkim zdać sobie sprawę, że problem jakości powietrza nie posiada granic administracyjnych, a ściany domu nie stanowią ochrony przed negatywnymi skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Czytaj więcej: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki uczyło tysiąc uczniów, że powietrze jest na wagę złota

Ograniczanie1 piece1UlotkaNmNa koniec listopada 2018 r. w gminie Zielonki było podpisanych 259 umów na wymianę pieców z dofinansowaniem. Mieszkańcy wymienili 193 piece z dofinansowaniem ze środków ZIT lub PONE. W tym sezonie grzewczym, jak i w poprzednich, gmina prowadzi też kontrole palenisk, tego, czym mieszkańcy palą w piecach. Na ukończeniu jest też prowadzona na terenie gminy Zielonki inwentaryzacja źródeł ciepła (pieców i OZE). Gmina Zielonki na wymianę nieekologicznych pieców ma zabezpieczone ponad 6 mln zł w ramach programu „Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki”. Wystarczy to na wymianę ok. 429 pieców. 

Czytaj więcej: Walka ze smogiem w gminie Zielonki

wl 04 2018Zapraszamy do lektury kolejnego, ostatniego w tym roku, numeru "Wiadomości Lokalnych Gminy Zielonki". W tym wydaniu informujemy o wynikach wyborów samorządowych i prezentujemy skład nowej, 21-osobowej, Rady Gminy Zielonki kadencji 2018-2023. Przeczytacie też Państwo o stanie prac na gminnych inwestycjach, m.in. o budowie nowych segmentów szkół w Zielonkach i Bibicach, budowie kanalizacji, dróg i chodników, również nowe wiadomości o Północnej Obwodnicy Krakowa, na którą podpisana została umowa z wykonawcą i o przygotowaniach do budowy zachodniej obwodnicy Zielonek, tzw. trasy wolbromskiej. W numerze znajdziecie Państwo też relacje z gminnych wydarzeń, szczególnie tej jesieni poświęconych 100. rocznicy odzyskania niepodległości, obchodzonej w naszej gminie pod hasłem #zjednoczeniwniepodleglej. Gazeta w wersji papierowej już niebawem, tymczasem aby pobrać wersję elektroniczną, prosimy kliknąć miniaturę.

rynek1Już od 21 lat gmina Zielonki prezentuje się na krakowskim Rynku Głównym podczas Targów Bożonarodzeniowych. Tak było i w tym roku. 9 grudnia na scenie wystąpili: Orkiestra Korzkiew, Chór Mezzoforte, dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, grupa kolędnicza z Owczar, Grupa Przyjaciele, chór Psallite Deo z Bibic, Reprezentacyjna Orkiestra OSP "WOLA" z Woli Zachariaszowskiej, grupa Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic, Koło Przyjaciół Brzozówki, Orkiestra Dęta z Zielonek, Koło Regionalne z Trojanowic, Jurajska Kapela Folklorystyczna i Herody z Zielonek. Prezentacja gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym przygotowana przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach jest idealną okazją by przybliżyć mieszkańcom Krakowa i turystom kulturę i tradycję, szczególnie świąteczną, zieloneckiej gminy.

Czytaj więcej: Gmina Zielonki okolędowała Kraków

roboty drogowezmniReferat Inwestycji Sieciowych informuje, że od 11 grudnia 2018 r. (wtorek) od godziny 8:00, wykonawca (Zakład Robót Inżynieryjno Budowlanych Augustyn Anioł) zamierza przystąpić  do realizacji prac związanych z odbudową ul. Słonecznej w Przybysławicach po przeprowadzonych robotach kanalizacyjnych. W związku z tym należy się liczyć z czasowymi utrudnieniami w ruchu. Numer kontaktowy do przedstawiciela wykonawcy na budowie: 601-286-759 / 605-262-901.

Zadanie związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Przybysławice jest realizowane w ramach projektu pn. "Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Zielonki-IV etap" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

arimr logo 00eBiura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapraszają do rejestracji wszystkie koła gospodyń wiejskich, które zainteresowane są możliwością zyskania osobowości prawnej oraz ubiegania się o pomoc finansową. Warunkiem otrzymania do 5 tysięcy złotych wsparcia na start jest złożenie wniosku o rejestrację jak najszybciej, najlepiej do 14 grudnia. Do 27 grudnia trzeba będzie złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy. To gwarancja otrzymania wsparcia.

Czytaj więcej: Zarejestruj Koło Gospodyń Wiejskich już TERAZ, a do 27 grudnia złóż wniosek o wypłatę pomocy na...

PUK LOGO10 grudnia od godziny 8.00 do 12.00 w miejscowości Bibice: ul. Trzecia Góra, ul. Krakowska, ul. Kwiatowa, ul. Górzysta, ul. Parkowa wystąpią braki  w dostawie wody (modernizacja sieci wodociągowej).

11 grudnia 2018 r. od godziny 09.00 do 12.00 w miejscowości Węgrzce: ul. C-12, C-16, C-17, C-19, C-20, C-21, C-22, C-23 nastąpi czasowa przerwa w dostawie wody (rozbudowa sieci wodociągowej).

Za utrudnienia przepraszamy.

PUK Zielonki Spółka z o.o.

skrzynkaPoczta Polska S.A. Region Sieci w Krakowie informuje, że zgodnie z ustaleniami sukcesywnie likwidować będzie skrzynki przydrożne i wdraża doręczenie korespondencji do przydomowych skrzynek. Zmiana ta jest powiązana z koniecznością dopełnienia obowiązku przez mieszkańców gminy wyposażenia posesji w indywidualne skrzynki doręczeniowe. Jak informuje Poczta Polska dopiero ok. 20-30 proc. mieszkańców wyposażyło swoje posesje w przydomowe skrzynki. W związku z powyższym prosimy mieszkańców o montowanie skrzynek przy posesjach i informowanie pisemnie o tym w siedzibie Poczty Polskiej w Zielonkach. W załączeniu pismo w sprawie likwidacji skrzynek (pobierz) oraz apel poczty do mieszkańców o montowanie skrzynek i informacje na ten temat (pobierz).

Obszar: powiat krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wprowadza 1 stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.
Działania ochronne:

Czytaj więcej: 1 stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Małopolski północnej -  Obowiązuje:...

W związku ze zbliżającym się terminem oddania do użytku nowych segmentów obiektów szkolnych w Zielonkach i Bibicach ogłasza się nabór pracowników na następujące stanowiska pracy:
1. Woźnych - sprzątających
Zainteresowane osoby proszone są o składanie podań
w sekretariatach ww. szkół podstawowych do dnia 20 grudnia 2018 r.

Szczegółowych informacji o ofertach pracy udzielają sekretariaty szkół:
1. Szkoła Podstawowa w Zielonkach tel: 12 285 08 64, ul. Ks Jana Michalika 2, 32-087 Zielonki
    adres strony www.https://sp-zielonki.zielonki.pl/
2. Szkoła Podstawowa w Bibicach tel: 12 285 88 21,ul. Tadeusza Kościuszki 56 A, 32 - 087 Bibice adres strony http://sp-bibice.zielonki.pl

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zielonkach
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bibicach

woz2

Głośno, kolorowo i z przytupem – tak witano 1 grudnia w Trojanowicach nowy samochód strażacki. Wsparciem w pracy trojanowickich strażaków będzie samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4 marki Stolarczyk/Man TGM. Samochód kosztował 811 185 zł, z czego dotacja WFOŚiGW 350 tys., dotacja z MSWiA 30 tys., środków własnych OSP Trojanowice 1 185 zł oraz dotacji gminy Zielonki 350 tys. i  80 tys. z dotacji pozyskanej z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Bezpieczna Małopolska 2018”.

Czytaj więcej: Nowy wóz strażacki w Trojanowicach