Aktualności

Na prośbę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie publikujemy obwieszczenie informujące o wpłynięciu odwołania od decyzji RDOŚ o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: ”Budowa zachodniej obwodnicy Zielonek w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794". Dokumentacja sprawy została przekazana do organu odwoławczego - Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska WEJDŹ

info o dyżurach 11Po spotkaniach informacyjnych w gminie Zielonki zapraszamy na dyżury konsultacyjne na temat rządowego programu „Czyste powietrze”. Będą się odbywały w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Zielonki 15 lutego w godz. 8.00-12.00 i 25 lutego w godz. 13.00-17.00. Czekać na Państwa będą specjaliści z działającej na zlecenie gminy firmy Doekogroup.
Szczegóły również na plakacie.

Czyste Zielonki 2Uwaga: zmiana miejsca spotkania w Zielonkach - 14 lutego o godz. 19.15 spotkanie będzie miało miejsce przy ul. Galicyjskiej 17A, w Centrum Integracji Społecznej.

Zapraszamy mieszkańców gminy Zielonki na spotkania informacyjne dotyczące rządowego programu "Czyste Powietrze". Podczas spotkań można będzie m.in. uzyskać informacje, w jaki sposób sfinansować wymianę pieca i docieplenie domu.  Dofinansowanie inwestycji z rządowego programu "Czyste Powietrze" może wynieść maks. do 90%. Informacje o programie "Czyste Powietrze" tutaj

Harmonogram spotkań: 

*  6 lutego, godz.17.00 - Węgrzce, Stara Kuźnia, ul. C1 nr 4,

* 12 lutego, godz.18.00 - Przybysławice, budynek wielofunkcyjny, ul. Krakowskie Przedmieście 39,

*  13 lutego, godz.18.00 -Wola Zachariaszowska, budynek wielofunkcyjny, ul. Floriana19,

*  14 lutego, godz.19.15, Zielonki, Centrum Integracji Społecznej, ul. Galicyjska 17A.

Spotkania na zlecenie gminy Zielonki organizuje firma Doekogroup.pl

smieci male20 grudnia 2018 r. został ogłoszony przetarg nieograniczony na „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Zielonki, za wyjątkiem nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gastronomiczna, mechanika pojazdowa oraz cmentarze jak również z 2 punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK)”. Otwarcie ofert nastąpiło 4 lutego 2019 r. Jedyną ofertę złożyło Konsorcjum Wykonawców: Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. ul. Barska 12, 30-307 Kraków (lider konsorcjum), Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych "TAMAX" Szczepan Cieślak 28-340 Sędziszów, Os. Sady 20/2 (partner konsorcjum) i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „MIKI” Mieczysław Jakubowski, ul. Nad Drwiną 33, 30-841 Kraków (partner konsorcjum),  które  zaproponowało cenę za jedną tonę odpadów komunalnych odebranych i zagospodarowanych w wysokości 999,00 złotych brutto. Kwota jest dwukrotnie wyższa od dotychczasowej.

Czytaj więcej: Przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów otwarty – cena znów w górę

zielony domekGmina Zielonki prowadzi kontrole palenisk w domach mieszkańców już trzeci sezon grzewczy. W tym sezonie - od listopada 2018 r. do 31 stycznia 2019 r. - uprawnieni urzędnicy Urzędu Gminy w Zielonkach, w niektórych przypadkach w asyście policji, przeprowadzili 156 kontroli palenisk, w trakcie których pobrano 15 próbek popiołów. Próbki przekazano do badania w certyfikowanym laboratorium. Jeśli badania potwierdzą podejrzenia, gmina Zielonki skieruje do policji wniosek o ukaranie. 

W celu poprawy jakości powietrza gmina Zielonki dofinansowuje mieszkańcom wymianę pieców (link). Do końca 2018 roku mieszkańcy gminy Zielonki wymienili 193 piece z dofinansowaniem, podpisali 262 umowy na wymianę pieca. Od 2019 roku gmina Zielonki będzie dofinansowywać też budowę instalacji OZE w domach mieszkańców, w projekcie bierze udział 189 gospodarstw domowych z gminy Zielonki  (link). W celu monitoringu jakości powietrza i informowania mieszkańców o jego stanie na terenie gminy Zielonki w 2016 roku zainstalowano 42 czujniki jakości powietrza, których zakup sfinansowała gmina Zielonki (30 sztuk) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki (12 sztuk), stąd stan powietrza można obserwować on-line (link).

Czytaj więcej: „Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki” – kontrole palenisk, szczegółowe dane  z bieżącego...

31 stycznia 2019 roku w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zarejestrowano Koło Gospodyń Wiejskich "WOLANIE" z Woli Zachariaszowskiej. Nowa ustawa o KGW sprawiła, że powstały nowe, większe możliwości działania KGW. 

KGW istniało w Woli od ponad 20 lat. Połączenie istniejącego koła z nową grupą kobiet i wspierających ich mężczyzn, zaowocowało zarejestrowaniem 39-osobowej grupy WOLANIE. Przewodniczącą koła została Magdalena Synowiec, zastępczynią przewodniczącej Iwona Kwiecień, a skarbnikiem Magdalena Maślej. Jak mówi sołtys Woli Zachariaszowskiej Artur Kwiecień: "Zapał i ogrom pomysłów pozwala wierzyć, że w najbliższym czasie będziemy świadkami ożywionych działań nie tylko kultywujących tradycję, ale również wspierających wieś i integrujących coraz więcej osób, by wszyscy mieszkańcy Woli Zachariaszowskiej czuli się tu dobrze i byli dumni, że tu mieszkają".

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie 29 listopada 2018 r. i ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom gospodyń wiejskich, ich rejestrację oraz wsparcie – też finansowe - ich działalności. Aby zarejestrować koło należy złożyć do Biura Powiatowego ARiMR wniosek o rejestrację wraz z załącznikami. Dokumenty są dostępne na stronie www.arimr.gov.pl. Na terenie gminy Zielonki działa 9 kół gospodyń wiejskich - oprócz Woli w: Batowicach, Bibicach, Dziekanowicach, Garlicy Murowanej, Korzkwi, Przybysławicach, Węgrzcach i Owczarach.

DSC06249W Muzeum Narodowym w Krakowie od 2017 r. można obejrzeć wystawę „Wyspiański”, od stycznia 2019 r. wzbogaconą o ekspozycję „Wyspiański nieznany”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. S. Wyspiańskiego w Bibicach, dzięki inicjatywie radnej gminy Zielonki Marzeny Gadzik-Wójcik, zostali zaproszeni przez Muzeum do zaprezentowania 5 lutego 2019 r. przedstawienia „My wszyscy z niego… z dramatu Wyspiańskiego”. Obejrzeli go m.in. licealiści z VIII krakowskiego LO, z którym łączy młodych bibiczan wspólny szkolny patron. Wydarzeniem tym uczniowie bibickiej szkoły wpisali się w obchody 150. rocznicy urodzin artysty, która przypada w tym roku.

Czytaj więcej: Uczniowie z Bibic … z dramatu Wyspiańskiego do Muzeum Narodowego

DSC03218zmn

 

Zapraszamy do zapisów na cykliczny turniej brydża sportowego, który odbędzie się 16 lutego o godz. 10.00 w Budynku Wiejskim w Batowicach, ul. Matejki 20. Zapisy przyjmuje pan Stefan Łysek (tel. 695 603 695). Liczba miejsc ograniczona, pierwszeństwo dla mieszkańców gminy Zielonki.

Spotkanie Grantowe MStowarzyszenie Korona Północnego Krakowa serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjno-promocyjnym dotyczącym projektów grantowych, które odbędzie się 13 lutego (środa) b.r. w godz. 10.00-12.00 w sali obrad Urzędu Gminy Michałowice (Pl. J. Piłsudskiego 1, 32-091 Michałowice). Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla potencjalnych grantobiorców, jak i organizacji, które będą w najbliższym czasie realizować projekt grantowy. Szczegóły na plakacie obok.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności do 11 lutego b.r. na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  lub nr tel 664 067 821, 12 346 43 12.

Biuro LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa

Gmina Zielonki 2018 strona 1 robOpracowano nową organizację ruchu na skrzyżowaniu ul. Zapole z ul. Galicyjską w Węgrzcach. Będzie obowiązywać od 20 lutego 2019 r. Ul. Galicyjska ze względu na natężenie ruchu i uwarunkowania terenowe będzie drogą z pierwszeństwem przejazdu, a ul. Zapole - drogą podporządkowaną.
Pierwszeństwo przejazdu zostanie oznakowane. Istniejący znak A-7 (ustąp pierwszeństwa) na wlocie ul. Galicyjskiej będzie zlikwidowany, na wlocie ul. Zapole do istniejącego znaku D-47 dostawiony zostanie znak B-20 (stop). Kiedy pogoda na to pozwoli zostanie wykonane też oznakowanie poziome. Na 7 dni przed wprowadzeniem zmian będzie o nich informował znak D-48, który po 2 tygodniach zostanie usunięty. Mapka poglądowa, mapa przedmiotowej inwestycji.

plakat tropem wilczym a4 19 23 marca 2019 roku na terenie gminy Zielonki, w Bibicach, odbędzie się  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na dwóch dystansach: 1963 m i 5000 m. Fundacja Wolność i Demokracja organizuje ten największy bieg pamięci w Polsce już po raz siódmy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej tropemwilczym.pl, zgłoszenia do biegu w Bibicach (start z KS Bibiczanka) można dokonać za pośrednictwem strony tropemwilczymbibice.pl. Zapraszamy do zapisów.

Informujemy, że w trakcie pełnego rozruchu w nowym budynku Szkoły Podstawowej w Zielonkach awarii uległ jeden z podzespołów centrali wentylacji mechanicznej, który musi być wymieniony. Zgodnie z instrukcją obsługi obiektu budynek może być użytkowany przy w pełni sprawnej wentylacji. Opóźni to o parę dni naukę w nowo wybudowanym członie szkoły. Od poniedziałku 4 lutego do piątku 8 lutego 2019 r. obowiązywać będzie dotychczasowy plan zajęć lekcyjnych.

Awaria centrali wentylacyjnej została usunięta, w związku z tym od poniedziałku 11 lutego 2019 r. zajęcia edukacyjne dla wszystkich uczniów zaczną odbywać się wg nowego podziału godzin, który jest zamieszczony na stronie internetowej szkoły: link.